Użytkowanie lakierowanych frontów meblowych w kuchni

Fronty lakierowane są zabezpieczone solidną warstwą lakieru o odpowiedniej twardości i odporności. Niemniej jednak wymagają odpowiedniego użytkowania i pielęgnacji, aby przez jak najdłuższy czas zachowały swój pierwotny urok i funkcjonalność.

Poznaj najważniejsze zasady użytkowania i pielęgnacji lakierowanych frontów meblowych

  • Fronty lakierowane stosunkowo dobrze znoszą wilgoć, a nawet skrajne temperatury. Najlepiej znoszą środowisko, w którym wilgotność powietrza wynosi ok. 50%, natomiast temperatura otoczenia nie spada poniżej -10°C i oscyluje w okolicach 20°C.
  • Tworzywo drewnopochodne, takie jak np. płyty MDF, najbardziej chłonie wilgoć na niezabezpieczonych powierzchniach, np. w miejscu pęknięć oraz na nieodpowiednio zabezpieczonych krawędziach. Podczas użytkowania i mycia należy zwracać uwagę na to, aby zbytnio nie zamoczyć tego rodzaju miejsc, a także nie stosować bezpośrednio na nich środków, które mogłyby spowodować nieestetyczne przebarwienia.
  • Fronty czyścimy wyłącznie z zastosowaniem miękkich szmatek lub gąbek, które są tylko delikatnie zwilżone. Do czyszczenia należy używać wyłącznie środków przeznaczonych do mycia powierzchni lakierowanych lub rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Nie należy stosować preparatów, które zawierają w sobie alkohol.
  • Różnorodne zabrudzenia spożywcze warto usuwać od razu po ich pojawieniu się, używając do tego miękkiej szmatki, ściereczki z mikrofibry lub ręcznika papierowego.
  • Najbardziej narażone na przebarwienia i uszkodzenia są fronty znajdujące się bezpośrednio w miejscu silnego nasłonecznienia oraz w sąsiedztwie piekarnika lub zmywarki z powodu wysokich temperatur roboczych. Z tego też powodu przed otwarciem urządzenia należy sprawdzić, czy program pieczenia lub mycia został zakończony. Zaleca się wręcz, aby po zakończeniu odczekać ok. 5-10 minut przed  otworzeniem drzwi. Podobnie należy zachować się w przypadku frontów znajdujących się nieopodal płyt grzewczych czy czajników. Dla bezpieczeństwa frontów, narażonych na wysokie temperatury i parę wodną, podczas gotowania należy zawsze włączać pochłaniacz.
  • Fronty nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie silnego światła halogenowego, gdyż zbyt wysoka temperatura żarnika może uszkodzić powłokę frontu.
  • Producenci zawsze zabezpieczają fronty wysokiej jakości lakierami z filtrami UV. Niestety pod wpływem długotrwałego działania promieniowania UV może wystąpić problem blaknięcia koloru.